RECENZJA #1


James Manktelow, Julian Birkinshaw

“100 ways to be a better boss. Mind tools for managers”

Published by Wiley&Sons, New Jersey 2018

Język angielski (brak publikacji w jęz. polskim)

Oczywiście książka ta jest skierowana do Menedżerów i Liderów. Pod względem pogłębiania kluczowych zagadnień w zarządzaniu, również przez ćwiczenia, schematy i wykresy jest to wzór do naśladowania. Książka ujmuje swoją strukturą, która składa się z 4 części:

  1. Zarządzanie sobą
  2. Zarządzanie zadaniami i ich zamykanie
  3. Praca z i zarządzanie ludźmi
  4. Ogólna świadomość rynkowa

W każdej z części znajdziemy pogłębiony obraz danego obszaru działalności Menedżera, jak również tzw. tips czyli wskazówki co można zrobić w konkretnej sytuacji. Na 226 stronach znajdziemy kaloryczną teorię i praktykę, ponieważ autorzy łączą ją w zgrabny sposób. Punktory również są właściwie stosowane, przez co pogłębiając dany obszar działalności Menedżera mamy wrażenie prostoty zastosowania tego, co autorzy rekomendują. Cytowanie porządnych, naukowych źródeł przy każdym ze stosowanym narzędzi również służy czytelnikowi, który od razu ma szansę w razie czego sięgnąć do miejsca, gdzie dane badanie, pomysł był realizowany.

Łączenie obszarów twardych z miękkimi jest zaletą tej publikacji, ponieważ autorzy ujmują w liczby, w skale jakościowe Likerta wiele zagadnień dotyczących zarządzania takich jak np. test dotyczący prokrastynacji, czy w rozdziale 7 podejmowanie mądrych decyzji takie analizy jak Net Present Value czy Decision Matrix Analysis itd. Odnośniki do narzędzi on line są doskonałym rozwiązaniem, szczególnie jeśli ktoś czyta to jako e-book.

Co ważniejsze, każde z zagadnień jest analizowane kompleksowo jak chociażby rozdział o wspieraniu kreatywności i innowacyjności, gdzie znajdziemy podejście design thinking, badanie etnograficzne, metody scenariuszowe, 10 typów innowacji Doblina i słynna lapidarnie opisana burza mózgów.

Nie jest to przypadek, że autorzy zaproponowali bardzo kompleksowe dzieło wydane w twardej oprawie, ponieważ prof. Julian Birkinshaw jest sam w sobie doskonałym wykładowcą i praktykiem strategii i przedsiębiorczości. Jest Dyrektorem Institute of Innovation and Entrepreneurship na London Business School. James Manktelow jest CEO w firmie MindTools.com oraz autorem 7 książek i ponad 1000 artykułów w obszarze zarządzania.

MOJA REKOMENDACJA:

Grupa 2, 3 oraz 5


W tym miejscu znajdziesz stale publikowane recenzje książek i artykułów, które uważam, że każdy Lider/ Menedżer/ Doradca czy Człowiek o wysokich standardach osobistych warto by przeczytał. Masz pewność, że jeśli polecam daną pozycję to całość przeczytałem. Dowodem niech będą m.in. zakładki na zdjęciu wraz z egzemplarzem. W pierwszej części znajdziesz opis jakościowy, co tam można znaleźć i dlaczego warto po nią sięgnąć, co tam jest charakterystycznego, nietypowego bądź wyjątkowo interesującego. Na koniec na skali 1-5 rekomenduję daną pozycję, dla KOGO jest najbardziej odpowiednia, przy czym:


grupa 1

oznacza tylko dla początkujących menedżerów czyli zaczynam

grupa 2

oznacza dla początkujących poszukujących rozwiązań na napotykane problemy i wyzwania

grupa 3

oznacza dla średniozaawansowanych czyli mam wnioski z doświadczeń i chęć uporządkowania swojej wiedzy z zarządzania

grupa 4

oznacza dla zaawansowanych czyli wiele wniosków z doświadczeń, przynajmniej 5 lat w zarządzaniu i kierowaniu zespołem oraz chcę ugruntować część swoich praktyk a część potrzebuję rozwinąć, douczyć się jak to lepiej robić

grupa 5

oznacza dla Ekspertów, Trenerów dzielących się wiedzą z innymi na zaawansowanym poziomie